Wizyta w MUZEUM BAJEK BAŚNI I OPOWIEŚCI

czas 3- 4 godziny

program opowieści i zajęć dopasowany jest do grupy wiekowej

Przebieg:

1.) BAJKOWE PRZEDSTAWIENIE

2.)POKAZ KOLEKCJI i GRANIE NA EGZOTYCZNYCH INSTRUMENTACH

3.) ZABAWY RUCHOWE Z BAJKOSTWORAMI

4.) OKIENKO OPOWIEŚCI

5.) WARSZTATY KREATYWNE

 

Na wstępie Michał Malinowski prezentuje 30-45 minutowy program który składa się z barwnych i ciekawych opowieści z różnych części świata. Styl opowiadania jest bardzo żywy. Dzieci uczestniczą aktywnie w opowiadaniu bajek. Wydają odgłosy, imitują bajkowe postaci, angażują się całym ciałem.

Pokaz kolekcji odwiedzający grają na licznych egzotycznych instrumentach, które Michał Malinowski przywiózł ze swoich podróży po Azji i Afryce. mogą uderzyć w bębny, szarpnąć strunę kory – harfy afrykańskiej lub uderzyć w pałeczką w tajemniczy instrument – balafon i przenieść się na moment w głąb Czarnego Lądu, gdzie przy ognisku opowiadacz snuje swoje magiczne opowieści. To wspaniały przerywnik pomiędzy opowieściami!

Po grze zapraszamy do zabawy z Bajkostworami

Bajkostwory to interaktywne pufy i poduchy, wykonane z wysokogatunkowej skóry ekologicznej, zawierające miękkie wypełnienia. Dzieci mogą się nimi bawić, albo po nich skakać, robić fikołki lub się w nich chować. Bajkostwory są wyjątkowe i pozwalają na rozwój wyobraźni i sensoryki. Dzieci są nimi zachwycone. Zabawa w Krainie Bajkostworów daje poczucia bezpieczeństwa, zapewnia uczestnikom błogostan sensoryczny co przekłada się na brak emocji negatywnych oraz ma wpływ na poczucie własnej skuteczności. Poczucie bezpieczeństwa pobudza do działania, daje motywację wprowadza w stan, który dodaje pewności siebie oraz stwarza atmosferę na doskonalenie. Możemy więc uznać, że odpowiednia dieta sensoryczna ma istotny wpływ na równowagę emocjonalną, na dobre samopoczucie i wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. Dzięki tym fundamentom możemy skupić się na nauce, tworzeniu planów i dążeniu do rozwoju.

Okienko Opowieści – Po aktywnej zabawie ruchowej następuje opowiadanie bajki z wykorzystaniem ilustracji i okienka Kamishibai – Prezentujemy bajkę w trakcie której dzieci śpiewają dwie piosenki.

W drugiej części wizyty wspaniale sprawdzają się warsztaty kreatywne:

DO WYBORU:

Modelarskie

Papierowy Teatrzyk

Zabawy z Papierem

Uczestnicy tworzą ilustracje przestrzenne „Pop-up”. Prowadzący pokazuje jak z prostej kolorowej kartki papieru można wyczarować pieska, kotka czy żabkę lub stworzyć otwieraną scenkę. Następnie dzieci same wykonują własne ilustracje, rysują, ozdabiają je hologramową folią, czy innymi materiałami dekoracyjnymi. Animacje dopasowane są do grupy wiekowej.

Warsztat bajkowych prac z papierem MuBaBaO jest wyjątkową koncepcją połączenia zajęć kreacji manualnej i mentalnej z kreacją motoryczną i pobudzeniem sensorycznym. Papier stanowi niezwykłe narzędzie wizualizowania wytworów wyobraźni, pobudza myślenie abstrakcyjne, poczucie przestrzeni, pozwala dziecku rozwijać koordynację ruchów i zdolności manualne. Dzieci pod wpływem kontaktu z tak plastycznym narzędziem, jakim jest papier, czują zdolność do samodzielnego tworzenia, zaczynają wierzyć w swoje zdolności do kreowania czegoś własnego i wyjątkowego. Papier jest również bardzo wdzięcznym i prostym materiałem, który uzmysławia dziecku, jak wiele stworzyć można z papierowej kartki.

Papierowy teatrzyk lalkowy

Papierowy Teatrzyk – unikalne warsztaty tworzenia lalek i sceny do odgrywania własnej opowieści

Inspirowani tradycyjnymi teatrzykami wiktoriańskimi przygotowaliśmy specjalną metodę ilustrowania i prezentowania opowieści. Ćwiczenia skutecznie inspirują wyobraźnię i stanowią niezwykłą zabawę dla dzieci i rodzin. Jednocześnie są wspaniałą formą zapoznania z bajkami ludowymi. Przygotowaliśmy specjalne proscenia, tła i postaci do papierowego teatrzyku w nawiązaniu do bajek z różnych części świata. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się jak zbudować papierowy teatrzyk oraz jak wykorzystać go do opowiedzenia historii. Odkryją jak manipulować papierowymi postaciami I jak zmieniać tła w scenach w trakcie prezentacji. Poznają wybraną bajkę a następnie przedstawią ją z użyciem papierowego teatrzyku.

Warsztaty modelarsko kreatywne
Celem warsztatów jest ukazanie jak w prosty sposób można stworzyć ciekawe zabawki i nauczyć jak się nimi bawić. Chcemy, by dzieci własnoręcznie konstruowały i ozdabiały wybrane przez siebie modele a następnie czerpały przyjemność i satysfakcję z zabawy nimi.
Każdy uczestnik otrzymuje specjalny zestaw kreatywny do tworzenia odpowiedniej zabawki z którego wykonuje i ozdabia do wyboru model karety, samochodu, statku kosmicznego czy mechanicznej pozytywki. Dzieci tworząc własne zabawki rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne.
Na wstępie warsztatów demonstrowane są przykłady drewnianych zabawek a następnie uczestnicy poznają jak zostały wykonane, ukazując konstrukcje które je napędzają. Po zaprojektowaniu własnej konstrukcji każdy dekoruje ją na swój sposób.
Po wykonaniu zabawek wymyślane są opowieści z ich użyciem.
Na zakończenie prezentacja opowieści i wspaniała zabawa. Zapraszamy!

Zapewniamy specjalne elementy ze sklejki każdy uczestnik zabiera ze sobą gotową pracę do domu